Wystawy i wernisaże

lp1

od dn. 10.04.2017

Opolskie Centrum Kultury i Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa zapraszają na wystawę  "Prywaciarze – początki polskiej mikro przedsiębiorczości”. Otwarcie w poniedziałek 10 kwietnia o godzinie 18.00 w Muzeum Multimedialnym.
Rzemieślnicy ze swoimi wyrobami, kupcy na tle małych sklepów i straganów, ludzie próbujący wbrew ideologom PRL rozwijać własną inicjatywę. Ich zdjęcia można zobaczyć na przygotowanej przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa wystawie "Prywaciarze – początki polskiej mikro przedsiębiorczości”. Wystawa to również zbiór oryginalnych eksponatów z lat PRL, które można oglądać i dotykać.
Pomysłodawcą, organizatorem i instytucją finansującą  Ogólnopolski Cykl Wystaw Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości jest Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, której statutowym celem jest między innymi wspieranie idei przedsiębiorczości i mikro firm.  
Celem Wystaw jest promocja przedsiębiorczości, zmiana pejoratywnego wizerunku mikro przedsiębiorcy, ukazanie barier z jakimi spotykali i nadal spotykają się osoby prowadzące mikro firmy.  
Inauguracja Cyklu Wystaw miała miejsce w lipcu 2012 roku w Senacie RP na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Senatu RP, przy okazji prezentacji  przez Akademię Liderów wyników badania sytuacji mikro firm w Polsce.
Od tego czasu Wystawa była prezentowana w wielu miastach Polski we współpracy z organizacjami, instytucjami  i urzędami  jako wydarzenie wspierające ogólnopolskie i lokalne  inicjatywy aktywizujące środowiska mikro i małych przedsiębiorców oraz zainteresowane rozwojem przedsiębiorczości.
Całość przedsięwzięcia jest finansowana przez Fundację w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego w ramach  tzw. mechanizmu 1%.
Wystawa będzie czynna do 28 kwietnia.

Wstęp wolny.  
Więcej o Wystawie i Akademii Liderów – www.wiedza3G.pl

Wernisaż: 10 kwietnia, godz. 18.00, Muzeum Multimedialnw w Opolu Lubelskim, ul. Strażacka 1

 

 

  

lp

od dn. 14.01.2016 do 29.02.2016

Wystawa prac uczniów Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa "W poszukiwaniu formy"

Szkolnictwo artystyczne w Nałęczowie istnieje od 113 lat. W 1903 r. powstała Szkoła Instruktorów Koszykarstwa, w 1905 r. Szkoła Instruktorów Zabawkarstwa im. J. Blocha. Od 1911 r. obie szkoły funkcjonują jako Szkoła Rzemiosł Artystycznych w nowo wybudowanym w tym celu budynku w Wąwozach, zaprojektowanym przez Jana Koszyc – Witkiewicza.W 1912 r. uruchomiono Szkołę Rzeźby w Drewnie pod kierunkiem Jana Żylskiego. Przez kolejne lata szkoły i ich nazwy zmieniano, niemniej szkolnictwo artystyczne funkcjonowało nieprzerwanie ze swoimi podstawowymi działami. Po II wojnie światowej w 1948 r. utworzono Prywatne Wiciowe Liceum Technik Plastycznych, przemianowane w 1950 r. na Państwowe Liceum Technik Plastycznych, a następnie w 1967 r. na Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Obecnie szkoła nosi nazwę Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie.Liceum Plastyczne w Nałęczowie kształci w zakresie przedmiotów ogólnokształcących, artystycznych i zawodowych w 4-letnim cyklu nauczania. W szkole realizowane są dwie specjalizacje: MEBLARSTWO ARTYSTYCZNE I PROJEKTOWANIE ZABAWEK.W ramach pierwszej specjalizacji uczniowie uczą się projektowania i wykonywania mebli i innych form użytkowych z drewna oraz wikliny, w ramach drugiej projektowania i wykonywania zabawek z drewna oraz tkanin. Podstawę kształcenia artystycznego stanowią: rysunek, malarstwo, rzeźba, projektowanie graficzne, historia sztuki, podstawy fotografii i multimediów, aranżacja przestrzeni i projekty interdyscyplinarne. Od 2013 r. uczniowie poznają podstawy obsługi profesjonalnego programu do projektowania technicznego SolidWorks. Liceum Plastyczne w Nałęczowie jest jedyną szkołą w Polsce posiadającą prestiżowy znak CSWA Provider umożliwiający uczniom zdobycie Certyfikatu SolidWorks. W projektowaniu pomocna jest im ostatnio zakupiona drukarka 3D.  

 

 

  

koz

do dn. 23.08.2015

„Opole Lubelskie - W poszukiwaniu dawnych klimatów” - Pierwszy plener malarski


Organizator: Opolskie Centrum Kultury, Sponsorzy: Gmina Opole Lubelskie, Sadyba Rozalin. Patronat medialny: Współnota Opolska, Opole Lubelskie Nasze Miasto Komisarz pleneru: Michał Smółka Artyści: Iwo Birkenmajer, Benedykt Kroplewski, Leszek Kurek, Małgorzata Biernacik-Kurek, Mira Skoczek-Wojnicka

Serdecznie zapraszamy.

Zwiedzanie: w każdy wtorek w godz. 15.00-19.00 ul. Strażacka 1, Opole Lubelskie
W pozostałe dni po wcześniejszym umówieniu telefonicznym: 818272567


 

 

  

akt

Od dn. 17.04.2015
do 22.05.2015

Wystawa Edyty Zdun: „Akt węglem”


Edyta Zdun - mieszkanka Kraczewic. Jest uczennicą czwartej klasy Technikum Zespołu Szkół w Poniatowej. Tworzy tak, jak podpowiada jej serce i intuicja, nie brała nigdy lekcji rysunku. Szczególną radość czerpie z wykonywania prac ołówkiem i węglem. Pierwszą swoją wystawę miała w Miejsko - Gminnej Bibliotece w Poniatowej w marcu tego roku.
Wystawa będzie przedstawiała około dwadzieścia aktów wykonanych węglem, ukazujących to, co najbardziej zmysłowe w kobiecym ciele. Inspiracją stały się dla niej fotografie Piotra Schillinga.

4

 

  

koz

Od dn. 26.03.2015

„Kozłówka- Pomnik Historii”Opolskie Centrum Kultury oraz Muzeum Multimedialne zaprasza 26 lutego o godz. 16.00 na wernisaż „Kozłówka -Pomnik Historii”. Na wystawie będzie można obejrzeć 20 plansz prezentujących historię pałacu, dzieje jego właścicieli, a także obecną działalność muzeum. Wystawie towarzyszyć będzie prelekcja multimedialna wygłoszona przez p. Monikę
Januszek-Surdacką z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Wstęp bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy.

Zwiedzanie: w każdy wtorek w godz. 15.00-19.00 ul. Strażacka 1, Opole Lubelskie
W pozostałe dni po wcześniejszym umówieniu telefonicznym: 81 827 25 67

 

 

  

teresa
Wernisaż:
w dn. 12.12.2014
Wystawa czasowa:
12.12 - 16.01.15
Teresa Przydatek - malarstwo

Pani Teresa urodziła się w Tarnawie Dużej (woj. lubelskie).
Od chwili ukończenia liceum mieszka i tworzy w Poniatowej.

W 1969 r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Malarstwa uczyła się pod okiem profesorów: Jana Marka, Grażyny Czapskiej i Krzysztofa Górniaka.
Uprawia malarstwo olejne, akwarelę, grafikę, haftuje, próbuje swoich sił w ceramice, fotografii. Oprócz malowania wykonuje kwiaty z bibuły, decoupage i maluje na szkle by ocalić od zapomnienia „kiej drzewiej bywało”.
Jest słuchaczką Poniatowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członkiem Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Twórczej „SWAT”, PZERiI w Poniatowej i Klubu Fotografii Amatorskiej „KADR” w Opolu Lubelskim.
Jej obrazy i prace plastyczne znajdują się w prywatnych zbiorach w Niemczech, USA, Włoszech i Wielkiej Brytanii. W swoim dorobku posiada wiele nagród i wyróżnień za swoją pracę twórczą.


 

 

  

mis
Wernisaż:
w dn. 25.11.2014
Wystawa czasowa:
03.11 - 06.12.14
Akcja charytatywna "Pluszowy miś"


Opolskie Centrum Kultury zorganizowało akcję charytatywną "PODARUJ PLUSZAKA". Zebrane pluszaki zostaną przekazane 6 grudnia na spotkaniu mikołajkowym delegacjom z: Domu Pomocy Społecznej w Matczynie, Środowiskowego Ośrodka Wsparcia „Pinokio” z Poniatowej, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Poniatowej oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Daj Szansę” z Karczmisk. 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia i z tej okazji odbyło się otwarcie wystawy misiów w Muzeum Multimedialnym. 

 

  

kida
Otwarcie:
w dn. 12.09.2014
Wystawa czasowa:
od 12.09.2014
do 30.09.2014

 

Wystawa Natalii Kida pt. "Niewidzialna Magia"

NATALIA KIDA - Absolwentka Aktywnego Studium Plastycznego Technik Teatralno-Filmowych w Warszawie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na kierunku Kulturoznawstwo.
Od 2013r. należy do grona najlepszych wizażystów Agencji TS Hair&Make up, agencji świadczącej usługi profesjonalnych wizażystów, fryzjerów, fotografów i stylistów dla agencji reklamowych i PR , firm zajmujących się obsługą eventów, konferencji, sesji korporacyjnych, planów filmowych, pokazów mody oraz innych wydarzeń kulturalnych.
Natalia zajmuje się wykonywaniem autorskich masek, odlewów i rzeźb. Ponadto tworzy własne sztuki teatralne. W jej dorobku znajdują się przedstawienia tj.: „III Futurismo” oraz „Ptasiek”.

 

 

  

kfak
Otwarcie:
w dn. 22.08.2014
Wystawa czasowa:
22.08 - 10.09.14

 

Wystawa zdjęć Klubu Fotografii Amatorskiej KADR

W dniu 22 sierpnia 2014r. o godz. 17.00 w Muzeum Multimedialnym przy ul. Strażackiej 1 odbył się wernisaż prac członków klubu działającego przy Opolskim Centrum Kultury.


 

 

  

orkiestra
Otwarcie:
w dn. 25.04.2014
Wystawa trwa:
ekspozycja stała

 


Historia Orkiestry Dętej OSP w Opolu Lubelskim 

Ekspozycja powstała w celu upamiętnienia setnej rocznicy założenia Orkiestry Dętej. Na tablicy informacyjnej można znaleźć kalendarium z najważniejszymi wydarzeniami w historii Orkiestry. Natomiast ekspozycja zawiera instrumenty, archiwalne fotografie, artefakty odkryte całkowicie przypadkowo podczas tworzenia ekspozycji w futerałach z instrumentami, a także dzieła i reprodukcje dzieł namalowanych przez pana Franciszka Paducha, które ściśle wiążą się zarówno z Orkiestrą Dętą jak też z Ochotniczą Strażą Pożarną w Opolu Lubelskim.
Wystawa powstała z projektu „Wyposażenie Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Opolu Lubelskim w sprzęt muzyczny i utworzenie wystawy poświęconej historii Orkiestry Dętej w Opolu Lubelskim” finansowanego w ramach działania „Wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013.

 

 

  

wystawafoto
Wernisaż:
w dn. 09.03.2013
Wystawa trwa:
od:09.03.2013 do:30.04.2013

 

Wystawa zdjęć Klubu Fotografii Amatorskiej KADR

W dniach 9 marca do 30 kwietnia w Muzeum Multimedialnym swoje prace prezentowali członkowie Klubu Fotografii Amatorskiej "Kadr". Wystawa jest świetną okazją do świętowania dwóch lat działalności KFAK. Z tej okazji, rozstrzygnięty również został plebiscyt na zdjęcie roku – nagroda „Glinianego fotografa” (głosowanie jeszcze trwa na fanpage KFAK na facebook.com), i wręczona nagroda - "Gliniany fotograf". Podczas wernisażu nie zabraknie dodatkowych atrakcji.


 

 

  

wystawa1
Wernisaż:
w dn. 25.01.2013
Wystawa trwa:
od:25.01.2013 do:28.02.2013

 

Wystawa zabawek

Od 25 stycznia do 28 lutego 2013, w Muzeum Multimedialnym przy Strażackiej można było oglądać wystawę zabawek. Zabawki te, trafiły do nas dzięki uprzejmości pana Jarosława Ćwieka, dyrektora Liceum Plastycznego im. J. Chełmońskiego w Nałęczowie. Prace są dyplomami uczniów realizujących swoje projekty na specjalizacji zabawkarstwo. Na ekspozycji można podziwiać zarówno zabawki twarde (drewniane konie na biegunach, samochody, samoloty) jak również zabawki miękkie (wykonane z tkanin). Wystawę wzbogacają rysunki, projekty, tablice ukazujące etapy projektowania pracy.
 

 

 

 

 

 

 

wystawaprl
Wernisaż:
w dn. 07.09.2012
Wystawa trwa:
od:07.09.2012 do:31.10.2012

 

Okruchy PRLu

Podczas trwania wystawy zobaczyć można było praktycznie wszystko to co zalega na naszych strychach i w piwnicach. Nie były to jednak targi staroci. Poprzez organizację takiej ekspozycji, chcieliśmy pokazać młodszym pokoleniom jak żyło się ich rodzicom, dziadkom i jak funkcjonowało się w czasach pełnych absurdu i sprzeczności. Na wystawie zobaczyć można kilkaset eksponatów. Wśród nich pamiątki, stare sprzęty domowe i elementy warsztatów pracy pochodzące z lat 1950-1989. Prezentowane były także oryginalne plakaty z lat 1950-70, wypożyczone ze zbiorów specjalnych biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.