Warsztaty muzyczne w OCK

WARSZTATY WOKALNE Z ELĄ ZAPENDOWSKĄ

Długo oczekiwana przez młodych wokalistów inicjatywa- warsztaty wokalne poprowadzone przez Elżbietę Zapendowską w OCK odbyły się 10 października 2020.
Po wielu rozmowach z panią Elą, w których opowiadała nam o sobie, dowiedzieliśmy się o jej pierwszej pracy w SM I st., gdzie uczyła fortepianu i kilku śmiesznych anegdot , o jej pracy w domach kultury, w teatrze Studio Buffo, o pracy z wokalistami teatru muzycznego Roma, czy o pracy przy nagraniach płyt takich sław jak: Ryszard Rynkowski, Maryla Rodowicz, Kasia Kowalska, Marek Kościkiewicz, zespół Brathanki, Krzysztof Kiljański. Była jurorką we wszystkich edycjach programów rozrywkowych telewizji Polsat: Idol, Jak oni śpiewają i Must Be the Music. Udzielała lekcji wielu artystom: Edycie Górniak, Dodzie, Michałowi Bajorowi, czy Łukaszowi Zagrobelnemu. Jest nauczycielką i jurorką na warsztatach i festiwalach muzycznych.
I tak pani Ela trafiła do OCK, gdzie spędziła cały dzień na kształceniu grupy uczestników warsztatów. Sobotnie przedpołudnie rozpoczęło się od wykładu prowadzącej, który poruszał tematykę składowych udanego występu. Wykład (który w wykonaniu pani Eli przerodził się w luźną pogadankę przeplataną śmiesznymi epitetami na własny temat) dotyczył umiejętności dobierania repertuaru przez wokalistę, jego image scenicznego oraz tajników zachowania się na scenie. Pani Ela podkreślała wagę wyboru dobrze napisanej kompozycji z wartościowym, najlepiej poetyckim tekstem oraz przypomniała nam nazwiska polskich tekściarzy. Szczegóły tajników przekazanych nam przez panią Elę zachowamy dla siebie. Po wykładzie uczestnicy byli rozśpiewani za pomocą ulubionych i skutecznych wg metody pani Eli wprawek muzycznych i ćwiczeń emisyjnych- aby przystąpić do przesłuchań. Każdy z uczestników miał przygotowane 3 utwory, które pani Ela wysłuchała, czasem nie..... i komentowała. Młodzi wokaliści dowiedzieli się bardzo dużo o sobie, o swoich mocnych stronach i mieli wskazane nad czym trzeba pracować, aby się rozwijać w dobrym kierunku.
To był baaaardzo owocny dzień, szczególnie dla mnie i moich podopiecznych.
EB

Warsztaty Gospel dla dzieci
W niedzielę 12 kwietnia 2015 na scenie Opolskiego Centrum Kultury odbył się wyjątkowy koncert muzyki gospel w wykonaniu lubelskiego zespołu Heaven Up. Podczas koncertu swój krótki występ wraz z zespołem miały dzieci z Opola Lubelskiego i okolic, które brały udział w warsztatach wokalnych prowadzonych przez Rafała Czarnackiego oraz Małgorzatę Klocek w dniach 11 i 12 kwietnia. Dzieci spisały się znakomicie zaskakując publiczność swoim talentem i zaangażowaniem.


Warsztaty wokalne dla dzieci
Dwudniowe warsztaty wokalne, które odbyły się 22-23.04.2014r. okazały się trafioną propozycją dla dzieci ze szkół podstawowych. Zajęcia przeprowadziła pani Aneta Dąbska, wokalistka, nauczyciel śpiewu w Opolskim Centrum Kultury i w lubelskich szkołach muzycznych oraz instruktor muzyki w OCK pan Paweł Januszek. W trakcie zajęć uczestnicy, bawiąc się, wykonywali specjalnie przygotowane dla nich ćwiczenia oddechowe usprawniające pracę przepony, ćwiczenia słuchowe rozwijające wyobraźnię muzyczną i specjalnie dobrane ćwiczenia wokalne pomagające małym kursantom nabrać właściwych nawyków wokalnych. Podczas warsztatów wokalnych uczestnicy posługiwali się mikrofonem i śpiewali do profesjonalnych podkładów muzycznych. W zajęciach wzięło udział 21 dzieci z Opola Lubelskiego oraz z Lublina. Cała grupa bardzo aktywnie od początku do końca uczestniczyła w warsztatach. Efektem wspólnej pracy jest zarejestrowanie w naszym studio utworu i nagranie videoclipu pt. "Piosenka biedronki" z rep. M.Jeżowskiej.


Warsztaty HIP HOP Dance

Warsztaty zorganizowane zostały w dniach 13,14,15 XII 2013r. Co prawda nie było tłumów ale było kilka osób, prawdziwych sympatyków tego stylu, którzy przez trzy dni wspólnie pracowali nad choreografią, techniką, nad poszukiwaniem swojej wizji tańca, choć nie tylko tańca. Przekonaliśmy się, że praca zespołowa i praca nad sobą umożliwia poznanie siebie i swoich możliwości. Warsztaty przeprowadził Marcin Żywicki (Żywy). Razem z nim, wspólnie próbowaliśmy uzyskać najlepsze efekty swojej pracy. Zapraszamy do galerii zdjęć oraz do obejrzenia clipu video z warsztatów.

fot. Partyk Jarosławski, Paweł Januszek

Warsztaty Jazz, muzyka rozrywkowa 
W dniach 18-20.11.2013 zorganizowaliśmy warsztaty poświęcone muzyce jazzowej i rozrywkowej.  W ciągu trzech dni młodzież miała możliwość wspólnego grania, pracy nad wybranym materiałem muzycznym, integracji i dobrej zabawy.
Warsztaty przeprowadzili instruktorzy Opolskiego Centrum Kultury: Aneta Dąbska – śpiew, Marcin Dąbski – gitara elektryczna, Daniel Rutkowski – perkusja, Paweł Januszek – instrumenty klawiszowe oraz Michał Studniarek – gitara basowa. Pod ich okiem można było spróbować swoich sił w graniu zespołowym, poznać podstawy teorii jazzowej oraz tajniki związane z techniką śpiewu i gry na poszczególnych instrumentach. Warsztaty przeznaczone były zarówno dla osób biegle poruszających się w stylistyce jazzowej i rozrywkowej, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym nurtem muzycznym.
Na weekendowe zajęcia zaplanowane w dniach 22-24.11.2013 zgłosiło się kilkanaście osób, w większości młodzieży muzykującej z Opola Lubelskiego i okolic. Mamy mały niedosyt, ponieważ mieliśmy możliwość przyjąć nawet ponad 20 osób. Jesteśmy przekonani, że w przyszłym roku liczba uczestników wzrośnie, ponieważ mamy bardzo dobre warunki do prowadzenia tego typu zajęć. Mamy też świetnych instruktorów, którzy z pasją i zaangażowaniem starają się przekazać swoją wiedzę i doświadczenie młodym adeptom muzyki, którzy na co dzień biorą udział w wielu projektach muzycznych, a także są wykładowcami i nauczycielami w lubelskich szkołach muzycznych i uczelniach.
Uczestnicy z sekcji instrumentalnej tegorocznych warsztatów pracowali nad standardami jazzowymi Herbiego Hancocka – „Chameleon” i „Cantaloupe Island”, natomiast wokaliści opracowali utwory: „Hit the road Jack!”, „Niech moje serce kołysze ciebie do snu” oraz „Isn't She Lovely”.
Przez trzy dni wspólnych ćwiczeń i muzykowania warsztatom towarzyszyła świetna atmosfera.
Na zakończenie odbył się koncert, podczas którego kadra prowadząca i uczestnicy zaprezentowali między innymi efekty trzech dni wspólnej pracy.
Zapraszamy do korzystania z oferty muzycznej OCK, warsztatów, a także na stałe zajęcia w naszym ognisku muzycznym.

 

 

 

Warsztaty bluesowo-rockowe
W dniach 18-20.02.2013 Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury zorganizował warsztaty bluesowe. Zajęcia odbywały się w ramach fajnych ferii w domu kulury. W warsztatach wzięło udział kilkanaście osób grających na gitarach, perkusji, basie oraz próbujących swoich sił jako wokaliści. W ciągu trzech dni młodzież miała możliwość wspólnego grania, pracy nad wybranym rockowo-bluesowym materiałem muzycznym, integracji i dobrej zabawy.

Warsztaty wokalne
W dniach 8-9 grudnia 2012 roku Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Opolu Lubelskim był organizatorem warsztatów wokalnych, które poprowadziła pani Aneta Dąbska – nauczycielka śpiewu w Szkole Muzyki Rozrywkowej w Lublinie oraz aktor Marek Grabowski. W warsztatach wzięło udział kilkanaście osób, uczniów gimnazjum i szkół średnich, którym prowadzący przekazywali wskazówki dotyczące emisji głosu, uwagi wykonawcze oraz cenne rady, jak należy pracować nad głosem. Dało się zauważyć i odczuć jak miłą oraz ciepłą atmosferę podczas warsztatów stworzyła pani Aneta Dąbska, która nawiązała bardzo dobry kontakt z wszystkimi uczestnikami. Po zakończeniu warsztatów, które miało miejsce 13 grudnia, podczas uroczystości wręczenia nagród burmistrza Opola Lubelskiego dla najaktywniejszych społecznie przedsiębiorców z terenu gminy, warsztatowcze zaprezentowali się w kilku utworach przed opolską publicznością. Podczas tej uroczystości pani Aneta Dąbska potwierdziła swój warsztat wokalny pięknym, własnym koncertem. Te kilka dni pracy nad techniką śpiewu okazało się świetną zabawą oraz integracją uczestników, prowadzących warsztaty i organizatorów. Nie pozostaje nam nic innego jak wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i zaplanować w niedalekiej przyszłości kolejną edycję warsztatów.
Warsztaty jazzowe
W dniach 3 i 4 grudnia 2011 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Opolu Lubelskim odbyły się warsztaty jazzowe. Inicjatywa przeprowadzenia tego typu imprezy wypłynęła od grupy osób skupionych przy projekcie Jazz Workshop Group. W pierwszym dniu warsztatów uczestniczyło kilkanaście osób, instrumentalistów i wokalistów zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy i umiejętności w zakresie podstaw muzyki jazzowej i improwizowanej. Warsztaty poprowadzone zostały przez kadrę doświadczonych muzyków: Piotr Wrona – instrumenty klawiszowe, Tomasz Olejnicki - gitara basowa, Daniel Rutkowski - perkusja. Dzień ten, podobnie jak drugi dzień warsztatów zakończył się koncertem (jam session) w lokalu współorganizatora warsztatów- restauracji "Piwnica Smaku" w Opolu Lubelskim. Podczas jam session wspólnie zagrali uczestnicy warsztatów i kadra prowadząca. 4 grudnia odbyło się spotkanie przeznaczone dla osób, które zgłosiły chęć wystąpienia podczas uroczystości wręczenia nagrody "Topór 2011" dla najbardziej społecznie aktywnych przedsiębiorców. W dniu 15.12.2011r. w sali bankietowej firmy Eterna wraz z Jazz Workshoup Group, zaprezentowało się dwoje uczestników warsztatów: Justyna Kłak (śpiew) oraz Jan Dybalski (perkusja).