Leszek Żebrowski, spotkanie otwarte "Sytuacja polityczna w Polsce po 1944r."

Opolskie Centrum Kultury oraz NSZZ Solidarność Opole Lubelskie zapraszają w dniu 26 marca 2020r. o godz. 17.00, na spotkanie otwarte z Leszkiem Żebrowskim. Spotkanie podzielone będzie na dwie części, pierwszą będzie wykład pt. "Sytuacja polityczna w Polsce po 1944r.". W części drugiej gość będzie odpowiadał na pytania publiczności. Wcześniej, o godz. 12.30, w ramach tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbędzie się zamknięte spotkanie dla lokalnej młodzieży szkolnej, zatytułowane "Żołnierze niezłomni".

leszek żebrowski

Leszek Żebrowski, od połowy lat 80. prowadzi badania dziejów polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej po 1945. Żebrowski specjalizuje się w dziejach polskich narodowych organizacji konspiracyjnych w okresie II wojny światowej (Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej) i narodowego odłamu żołnierzy wyklętych (w tym Narodowego Zjednoczenia Wojskowego). W Polsce Leszek Żebrowski jest pionierem badań nad Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Za książkę Narodowe Siły Zbrojne. Dokumenty, struktury, personalia otrzymał Nagrodę Fundacji im. Jerzego Łojka.
W swoim dorobku naukowym i publicystycznym ma m.in. takie publikacje jak: „W szponach czerwonych. Komunizm i (post)komunizm w Polsce po 1944 roku”, „Paszkwil Wyborczej. Michnik i Cichy o Powstaniu Warszawskim”, „Mity przeciwko Polsce. Żydzi. Polacy. Komunizm 1939-2012”, „Zatruwanie pamięci. Jedwabne, Naliboki, Koniuchy (1941-1944)”, „Walka o prawdę. Historia i polityka”. Leszek Żebrowski jest również współautorem m.in. takich publikacji jak: „Brygada Świętokrzyska NSZ”, „Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku”, „Narodowe Siły Zbrojne. Dokumenty, struktury, personalia. T. 1, 2 (NSZ-AK), 3 (NSZ-ONR)”, „Tajne oblicze GL-AL i PPR. Dokumenty. T. 1–3”, „Kryptonim „Orzeł”. Warszawski Okręg Narodowego Zjednoczenia Wojskowego 1947–1954”.
Wystąpił również w filmach dokumentalnych Aliny Czerniakowskiej  opowiadających o polskim powojennym podziemiu antykomunistycznym:  "Zwycięstwo" (1995) i „Jeszcze się Polska o nas upomni” (2002), a w 2007 także w filmie „Odkryć prawdę” tej samej autorki.
W styczniu 2010 Klub Jagielloński im. Św. Kazimierza przyznał mu wyróżnienie dla historyków zajmujących się dziejami najnowszymi w ostatnim 20-leciu. W 2014 zasiadł w Komitecie Honorowym Fundacji „Łączka”, sprawującej opiekę i działalność wspierającą Kwatery na Łączce.

Spotkanie z Leszkiem Żebrowskim 26 marca 2020r. w Opolskim Centrum Kultury, odbywa się na zaproszenie NSZZ Solidarność Opole Lubelskie. Zapraszamy Wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa.

Kiedy: 26.03.2020, godz. 17.00, wstęp wolny

Gdzie: sala widowiskowo-kinowa Opolskiego Centrum Kultury w Opolu Lubelskim

Polski
Adres wydarzenia: 

Opole Lubelskie, ul. Lubelska 30

Organizator: 

NSZZ Solidarność Opole Lubelskie / Opolskie Centrum Kultury

Data wydarzenia: 
26-03-2020 17:00