"Dama kameliowa" - retransmisja z Bolshoi Ballet

„Dama kameliowa” - tragiczna miłość paryskiej kurtyzany w baletowej odsłonie w wykonaniu gwiazd moskiewskiego Teatru Bolszoj. Dla polskich widzów, oprócz pełnej emocji tanecznej opowieści w wykonaniu najlepszych tancerzy świata, magnesem może być zaskakująco wykorzystana muzyka Fryderyka Chopina.

"Historia kurtyzany Marii Duplessis, spisana w powieści „Dama kameliowa” przez Aleksandra Dumasa syna, stała się kanwą dla licznych dzieł: dramatu, opery Verdiego „La traviata”, niezliczonych filmów i baletu Johna Neumeiera – jednego z największych choreografów XX wieku. Młody arystokrata Armand zakochuje się w kurtyzanie Małgorzacie, kobieta także odnajduje w tym romansie prawdziwą miłość. Niestety wie, że jest śmiertelnie chora. Neumeier, chcąc przenieść powieść Dumasa na scenę baletową, początkowo brał pod uwagę muzykę operową Giuseppe Verdiego, zastanawiał się też nad kompozycją Henry’ego Saugueta. Ostatecznie za namową dyrygenta Gerharda Marksona wykorzystał utwory Fryderyka Chopina, ponieważ uznał, że najlepiej oddają charakter opowieści, jej subtelność i tragizm jednocześnie."

"W przeciwieństwie do Verdiego, Neumeier powraca do źródła – do powieści i sztuki teatralnej Aleksandra Dumasa syna, bardziej skomplikowanych w warstwie dramaturgicznej niż operowe libretto. Choreograf zastosował dwa interesujące, a nie często spotykane w baletach, zabiegi. Całą historię traktuje jako retrospekcję wydarzeń „opowiadaną” przez wspomnienia Armanda, który zwierza się ojcu po śmierci ukochanej, oraz za pomocą wspomnień samej Małgorzaty, zapisanych w pamiętniku. Drugim zabiegiem, bardzo wzbogacającym wizualną stronę spektaklu, jest wprowadzenie scen „teatru w teatrze”. Bohaterowie baletu są pokazani podczas wizyty w teatrze na przedstawieniu… baletowym – oglądają taneczne widowisko „Manon Lescaut”." Zapraszamy już 19 lutego.

Spektakl zobaczymy 19 lutego 2018r. o godz. 18.00 w kinie Opolanka.

Bardzo dobre ceny biltetów!
25zł - normalny
20zł - ulgowy
18zł - grupowy szkolny na dodatkowo umówione projekcje
KARNETY:
100zł - 5 dowolnie wybranych projekcji
180zł - 10 dowolnie wybranych projekcji
-----------------------------
Opolskie Centrum Kultury zaprasza Państwa na cykl retransmisji w Kinie Opolanka.  Kocham Poniedziałki jak sama nazwa wskazuje będzie odbywać się właśnie w ten dzień tygodnia, a dokładnie co drugi poniedziałek miesiąca. Z cyklem wystartowaliśmy już 4 września, zawsze o godzinie 18.00.  Pierwszymi tytułami jakimi można było zobaczyć w Kinie Opolanka było „Jezioro Łabędzie” Czajkowskiego i „Carmen” Georges'a Bizeta, które są już za nami cieszyły się dużym uznaniem widzów. Przed nami kolejne wielkie tytuły  m.in. „Poławiacze pereł”, „ Dama Kameliowa”, „Romeo i Julia”, „Poskromienie złośnicy” , „Piotruś Pan” i wiele innych. W sumie mamy zaplanowane 22 „Kocham Poniedziałki”. To właśnie w poniedziałki  na ekranie naszego kina będziemy wyświetlać retransmisje z największych scen świata: Bolshoi Ballet w Moskwie, The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, National Theatre z Londynu oraz  Comédie-Française z Paryża.
The Metropolitan Opera - należy do ścisłej czołówki najlepszych teatrów świata. Jej siłą są przede wszystkim wspaniałe głosy. Także Polacy – Aleksandra Kurzak, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień,  występowali i wciąż regularnie występują na deskach tego teatru. Teatr ma w swoim repertuarze kilkadziesiąt tytułów – od klasyki po dzieła współczesne. Gra blisko 250 monumentalnych spektakli w roku.  
30 grudnia 2006 roku po raz pierwszy w historii popłynął w eter operowy obraz i dźwięk w formacie HD & DD Surround; pokazano „Zaczarowany flet” Mozarta.
Dodatkowym atutem tych pokazów jest możliwość zajrzenia za kulisy. Kamera śledzi zmiany dekoracji, rejestruje też wywiady ze śpiewakami występującymi w danym przedstawieniu, zagląda na próby, których podczas transmisji, podobnie zresztą jak każdego innego dnia, odbywa się w teatrze kilka – tego zaś nie może zobaczyć publiczność zasiadająca na widowni Met.
Balet Bolszoj  - Teatr Bolszoj stał się wizytówką całej radzieckiej sztuki baletowej. Zespół pod kierownictwem Jurija Grigorowicza, choreografa i przez ponad 30 lat dyrektora artystycznego baletu, wypracował niepowtarzalny, wręcz akrobatyczny styl. Ikonami tego stylu stały się spektakle w choreografii Grigorowicza, jak „Spartakus” czy „Romeo i Julia”.  Coraz częściej na scenie Bolszoj można także oglądać najsłynniejsze choreografie twórców zachodnich, oraz niezwykłe rekonstrukcje wielkich XIX-wiecznych baletów, olśniewające przepychem dawnej carskiej sceny. Również dziś wirtuozeria zespołu stoi na najwyższym, czasem aż niewiarygodnym poziomie. Na jego występy baletomani wszystkich większych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Dlatego też kierownictwo tej czołowej operowo-baletowej sceny Rosji zdecydowało się, wzorem The Metropolitan Opera, na organizację transmisji do kin przedstawień baletowych drogą satelitarną i w jakości HD.
National Theatre - Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy) w Londynie, znany powszechnie jako National Theatre, jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. Jako scena narodowa National Theatre ma w swoim repertuarze przede wszystkim klasykę rodzimą (zwłaszcza dzieła Shakespeare’a), a także obcą i dramaty współczesne. Zespół przygotował już ponad 800 premier. Dziś przedstawienia brytyjskiej sceny narodowej transmitowane i retransmitowane są do kilkuset miast świata (w Polsce prezentowało je i prezentuje już ponad 40 kin),
Comédie-Française - jest to jeden z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Comédie-Française (Komedia Francuska) bywa czasem nazywana Domem Moliera, bo jej istnienie i tradycje sięgają czasów wielkiego dramatopisarza. Komedia Francuska była pierwszym w Europie teatrem narodowym, czyli grającym przedstawienia w języku narodowym, a nie w językach oryginału. Stała się pierwowzorem takiej działalności artystycznej dla innych krajów, w których także zaczęły powstawać sceny narodowe.
Mamy i my swój bardzo ważny polski akcent na tej prestiżowej scenie. Od 2013 roku jednym z „sociétaires honoraires” jest Andrzej Seweryn, który w Komedii Francuskiej występował od 1993 roku, a obecnie także reżyseruje. Polski aktor jest w tym zaszczytnym gronie trzecim w historii cudzoziemcem. Także Wojciech Pszoniak wielokrotnie występował na scenie.
Niezapomniane wrażenia, pasjonujący ludzie, porywające momenty, to wszystko znajdziecie właśnie w Opolskim Centrum Kultury oglądając pełne emocji retransmisje z największych scen świata.
Nie może Was tam zabraknąć – wspólnie odczarujmy „Nie lubię poniedziałków” na „Kocham Poniedziałki” w Kinie Opolanka.
szczegóły na www.ockopolelubelskie.pl
Bardzo dobre ceny biltetów!
25zł - normalny
20zł - ulgowy
18zł - grupowy szkolny na dodatkowo umówione projekcje
KARNETY:
100zł - 5 dowolnie wybranych projekcji
180zł - 10 dowolnie wybranych projekcji

Harmonogram retransmisji:

L.p.

tytuł

termin

scena

czas trwania

Jezioro Łabędzie

4 września

Bolshoi Ballet

2,45

Carmen

18 września

Met Opera

3

Amadeusz

2 października

NT Live

3

Poławiacze pereł

16 października

Met Opera

2,15

Kto się boi Virginii Woolf?

6 listopada

NT Live

3,40

Opętanie

20 listopada

NT Live

2,15

Korsarz

4 grudnia

Bolshoi Ballet

3,30

Dziadek do orzechów

18 grudnia

Bolshoi Ballet

2,10

Wieczór trzech króli

8 stycznia

NT Live

3

Poskromienie złośnicy

22 stycznia

Bolshoi Ballet

2

Salome

5 lutego

NT Live

3,20

Dama kameliowa

19 lutego

Bolshoi Ballet

3

Romeo i Julia

5 marca

Bolshoi Ballet

2.30

Hamlet

19 marca

NT Live

3,25

Rozenkranc i Gildernstern nie żyją

9 kwietnia

NT Live

2,57

Cyrano de Bergerac

23 kwietnia

Comedie Francaise

3,05

Płomień Paryża

7 maja

Bolshoi Ballet

2,30

Giselle

21 maja

Bolshoi Ballet

2,20

Piotruś Pan

4 czerwca

NT Live

2,50

Romeo i Julia

18 czerwca

Comedie Francaise

3,05

Cappelia

2 lipca

Bolshoi Ballet

2,45

Mizantrop

16 lipca

Comedie Francaise

3Polski
Adres wydarzenia: 

ul. Lubelska 30

Organizator: 

Opolskie Centrum Kultury

Data wydarzenia: 
19-02-2018 18:00