"Opętanie" - retransmisja z cyklu Kocham Poniedziałki 20.11.2017

1
Opolskie Centrum Kultury zaprasza Państwa na cykl retransmisji w Kinie Opolanka.  Kocham Poniedziałki jak sama nazwa wskazuje będzie odbywać się właśnie w ten dzień tygodnia, a dokładnie co drugi poniedziałek miesiąca. Z cyklem wystartowaliśmy już 4 września, zawsze o godzinie 18.00.  Pierwszymi tytułami jakimi można było zobaczyć w Kinie Opolanka było „Jezioro Łabędzie” Czajkowskiego i „Carmen” Georges'a Bizeta, które są już za nami cieszyły się dużym uznaniem widzów. Przed nami kolejne wielkie tytuły  m.in. „Poławiacze pereł”, „ Dama Kameliowa”, „Romeo i Julia”, „Poskromienie złośnicy” , „Piotruś Pan” i wiele innych. W sumie mamy zaplanowane 22 „Kocham Poniedziałki”. To właśnie w poniedziałki  na ekranie naszego kina będziemy wyświetlać retransmisje z największych scen świata: Bolshoi Ballet w Moskwie, The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, National Theatre z Londynu oraz  Comédie-Française z Paryża.
The Metropolitan Opera - należy do ścisłej czołówki najlepszych teatrów świata. Jej siłą są przede wszystkim wspaniałe głosy. Także Polacy – Aleksandra Kurzak, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień,  występowali i wciąż regularnie występują na deskach tego teatru. Teatr ma w swoim repertuarze kilkadziesiąt tytułów – od klasyki po dzieła współczesne. Gra blisko 250 monumentalnych spektakli w roku.  
30 grudnia 2006 roku po raz pierwszy w historii popłynął w eter operowy obraz i dźwięk w formacie HD & DD Surround; pokazano „Zaczarowany flet” Mozarta.
Dodatkowym atutem tych pokazów jest możliwość zajrzenia za kulisy. Kamera śledzi zmiany dekoracji, rejestruje też wywiady ze śpiewakami występującymi w danym przedstawieniu, zagląda na próby, których podczas transmisji, podobnie zresztą jak każdego innego dnia, odbywa się w teatrze kilka – tego zaś nie może zobaczyć publiczność zasiadająca na widowni Met.
Balet Bolszoj  - Teatr Bolszoj stał się wizytówką całej radzieckiej sztuki baletowej. Zespół pod kierownictwem Jurija Grigorowicza, choreografa i przez ponad 30 lat dyrektora artystycznego baletu, wypracował niepowtarzalny, wręcz akrobatyczny styl. Ikonami tego stylu stały się spektakle w choreografii Grigorowicza, jak „Spartakus” czy „Romeo i Julia”.  Coraz częściej na scenie Bolszoj można także oglądać najsłynniejsze choreografie twórców zachodnich, oraz niezwykłe rekonstrukcje wielkich XIX-wiecznych baletów, olśniewające przepychem dawnej carskiej sceny. Również dziś wirtuozeria zespołu stoi na najwyższym, czasem aż niewiarygodnym poziomie. Na jego występy baletomani wszystkich większych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Dlatego też kierownictwo tej czołowej operowo-baletowej sceny Rosji zdecydowało się, wzorem The Metropolitan Opera, na organizację transmisji do kin przedstawień baletowych drogą satelitarną i w jakości HD.
National Theatre - Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy) w Londynie, znany powszechnie jako National Theatre, jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. Jako scena narodowa National Theatre ma w swoim repertuarze przede wszystkim klasykę rodzimą (zwłaszcza dzieła Shakespeare’a), a także obcą i dramaty współczesne. Zespół przygotował już ponad 800 premier. Dziś przedstawienia brytyjskiej sceny narodowej transmitowane i retransmitowane są do kilkuset miast świata (w Polsce prezentowało je i prezentuje już ponad 40 kin),
Comédie-Française - jest to jeden z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Comédie-Française (Komedia Francuska) bywa czasem nazywana Domem Moliera, bo jej istnienie i tradycje sięgają czasów wielkiego dramatopisarza. Komedia Francuska była pierwszym w Europie teatrem narodowym, czyli grającym przedstawienia w języku narodowym, a nie w językach oryginału. Stała się pierwowzorem takiej działalności artystycznej dla innych krajów, w których także zaczęły powstawać sceny narodowe.
Mamy i my swój bardzo ważny polski akcent na tej prestiżowej scenie. Od 2013 roku jednym z „sociétaires honoraires” jest Andrzej Seweryn, który w Komedii Francuskiej występował od 1993 roku, a obecnie także reżyseruje. Polski aktor jest w tym zaszczytnym gronie trzecim w historii cudzoziemcem. Także Wojciech Pszoniak wielokrotnie występował na scenie.
Niezapomniane wrażenia, pasjonujący ludzie, porywające momenty, to wszystko znajdziecie właśnie w Opolskim Centrum Kultury oglądając pełne emocji retransmisje z największych scen świata.
Nie może Was tam zabraknąć – wspólnie odczarujmy „Nie lubię poniedziałków” na „Kocham Poniedziałki” w Kinie Opolanka.
szczegóły na www.ockopolelubelskie.pl
20 LISTOPADA 2017 zapraszamy Państwa na retransmisję "Opętanie" z NT LIVE o godz.18.00
Jude Law (Młody papież, Sherlock Holmes, Sherlock Holmes. Gra cieni, Utalentowany pan Ripley) jest gwiazdą spektaklu Obsession (Opętanie), wystawionego w Barbican Theatre w Londynie. Reżyser Ivo van Hove, którego inscenizacje Widoku z mostu i Heddy Gabler oglądaliśmy w cyklu NT Live, przygotował sceniczną adaptację filmu Luchino Viscontiego z 1943 roku.

Film fabularny Viscontiego powstał na motywach powieści Jamesa M. Caina Listonosz zawsze dzwoni dwa razy i był wstępem do rozwoju w kinie kierunku neorealizmu włoskiego. Opowieść o tragicznym romansie mężatki Giovanny i podróżującego w poszukiwaniu pracy przystojnego Gina do tego stopnia oburzyła widownię, że film został zakazany przez cenzurę państwową. Ta sama historia wraca w inscenizacji van Hove’a w wykonaniu czołowych aktorów obecnego pokolenia. Niezwykle pociągającego i atrakcyjnego kierowcę Gina gra Jude Law. W przydrożnej restauracji spotyka on męża i żonę, Giuseppe i Giovannę. Gino i Giovanna rozpoczynają ognisty romans, który doprowadzi do zamordowania męża kobiety. To jednak dopiero wstęp do dalszych wypadków…

Przedstawienie zarejestrowano z udziałem publiczności, w jakości HD i DD Surround. Retransmisja w wersji oryginalnej w jakości High Definition. Spektakl z polskimi napisami.
Czas trwania: 135 minut


Bardzo dobre ceny biltetów!
25zł - normalny
20zł - ulgowy
18zł - grupowy szkolny na dodatkowo umówione projekcje
KARNETY:
100zł - 5 dowolnie wybranych projekcji
180zł - 10 dowolnie wybranych projekcji

Harmonogram retransmisji:

L.p.

tytuł

termin

scena

czas trwania

Jezioro Łabędzie

4 września

Bolshoi Ballet

2,45

Carmen

18 września

Met Opera

3

Amadeusz

2 października

NT Live

3

Poławiacze pereł

16 października

Met Opera

2,15

Kto się boi Virginii Woolf?

6 listopada

NT Live

3,40

Opętanie

20 listopada

NT Live

2,15

Korsarz

4 grudnia

Bolshoi Ballet

3,30

Dziadek do orzechów

18 grudnia

Bolshoi Ballet

2,10

Wieczór trzech króli

8 stycznia

NT Live

3

Poskromienie złośnicy

22 stycznia

Bolshoi Ballet

2

Salome

5 lutego

NT Live

3,20

Dama kameliowa

19 lutego

Bolshoi Ballet

3

Romeo i Julia

5 marca

Bolshoi Ballet

2.30

Nabucco

19 marca

Met Opera

2,40

Płomień Paryża

9 kwietnia

Bolshoi Ballet

2,15

Cyrano de Bergerac

23 kwietnia

Comedie Francaise

3,05

Hamlet

7 maja

NT Live

2,30

Giselle

21 maja

Bolshoi Ballet

2,20

Piotruś Pan

4 czerwca

NT Live

2,50

Romeo i Julia

18 czerwca

Comedie Francaise

3,05

Cappelia

2 lipca

Bolshoi Ballet

2,45

Mizantrop

16 lipca

Comedie Francaise

3